XCEED isimli blok zinciri tahlili otomotiv üretimine damga vuracak

XCEED isimli blok zinciri tahlili otomotiv üretimine damga vuracak

XCEED isimli blok zinciri tahlili otomotiv üretimine damga vuracak. XCEED, Avrupa otomotiv bölümünde kullanılan bir aracın bileşenlerinin ...

XCEED isimli blok zinciri tahlili otomotiv üretimine damga vuracak.

  • XCEED, Avrupa otomotiv bölümünde kullanılan bir aracın bileşenlerinin dizayndan üretime uygunluğunu belgelendirmeye yönelik bir blok zinciri tahlili olarak öne çıkıyor.
  • XCEED, Faurecia, Groupe Renault, Knauf Industries Automotive Simoldes ve Coşkunöz Metal Form tarafından IBM iş birliğinde geliştirilip hayata geçirildi.
  • Renault’nun Douai tesisindeki testleri başarılı olan tahlil, dünya genelindeki yepyeni ekipman üreticilerinin ve otomotiv tedarikçilerinin kullanımına sunuldu.
  • Bu çalışma, Bursa, Douai ve Palencia’da yer alan ortak tesislerde birinci defa uygulanacak.

BOULOGNE-BillancourtFaurecia, Groupe Renault, Knauf Industries Automotive, Simoldes ve Coşkunöz Metal Form, IBM iş birliğiyle araçlara monte edilen binlerce kesimin uygunluğunu neredeyse gerçek vakitli olarak takip etmek gayesiyle blok zinciri temelli paylaşımlı bir tahlil olan XCEED (eXtended Compliance End-to-End Distributed (Uçtan Uca Dağıtık Genişletilmiş Uygunluk), uygulaması için iştirak kontratı imzaladı.

Projenin ortakları tarafından yapılan yazılı açıklamada, XCEED’in Renault’nun Douai tesisinde muvaffakiyetle test edildiği ve paydaşların Oyak Renault Araba Fabrikaları (Türkiye), Douai (Fransa) ve Palencia’daki (İspanya) tesislerinde birinci defa uygulanacağı bildirildi. XCEED blok zinciri uygulaması şu anda, dünya genelinde lojistik zincirinin her kademesinde her büyüklükteki OEM ve tedarikçilerin kullanımına açık durumda.

Artan şeffaflık muhtaçlığını karşılayacak bir araç

XCEED, ağır mevzuat kısıtlamalarının olduğu günümüzde, farklı gereksinimlere cevap veren verimli bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Eylül 2020’de yeni piyasa nezaret düzenlemelerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, halihazırda piyasada olan araçların kontrolü için daha fazla yönetmelik ortaya çıktı. Bu nedenle, üretim zincirinin tamamı yapısını daha kısa bir müddette yönetmeliklere uygun hale getirecek biçimde düzenlemek zorunda kaldı.

Avrupa otomotiv bölümüne yarar sağlayacak kapsayıcı bir platform

XCEED ile yönetmeliklere ve müşteri talebine cevap vermek gayesiyle Avrupa otomotiv kesimi ekosisteminin tamamını kapsayacak bir uygunluk takip platformu oluşturmak hedefleniyor. Bunun sonucunda da endüstriyel rekabetçiliği ve teknolojik hakimiyeti güçlendirmek amaçlanıyor. Bu açıdan bakıldığında XCEED, blok zinciri tabanlı güçlü ve ortak bir dijital araca erişim imkanı tanıyarak, çok uluslu şirketlerden KOBİ’lere kadar dünya genelindeki tüm paydaşları kapsayacak biçimde tasarlandı.

XCEED ile blok zinciri kullanarak uygunluk bilgilerinin parça/sistem üreticileri ortasında ve son araç üreticilerine kadar tedarik zinciri genelinde paylaşılması için muteber bir ağ oluşturuldu. XCEED platformu, her şirketin kapalılığına, fikri mülkiyet haklarına ve data sahipliğine hürmet gösterirken, daha uygun ve daha verimli bir uygunluk idaresine imkan tanıyor. Otomotiv ekosisteminde eşsiz bir platform olan XCEED, kesimin karmaşık data uzlaştırma süreçlerini daha karmaşık hale getirmeden yönetmelik ihtiyaçlarına karşılık veriyor. Böylelikle, neredeyse gerçek vakitli otomatik data paylaşımı, denetimleri ve ikazları yoluyla ekosistem içinde ve dışında bilgi alışverişini ve inancı artırarak Avrupa otomotiv dalına yarar sağlıyor. Birinci başlarda kurucu ortaklarının çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve yeni iştirakçiler için açık yönetişim yaklaşımı üzerine konseyi olan bu sistem, Avrupa Komitesi’nde DG Connect ile etkileşim içinde yürütülüyor.

XCEED, açık kaynaklı bir blok zinciri protokolü olan “Hyperledger Fabric” temel alınarak IBM ile ortaklaşa geliştirildi. Teşebbüsün, her üyenin kendi tercih edecekleri bir Bulut platformunda çalışmasına müsaade vermek için ortalarında IBM Cloud’un da bulunduğu birden fazla Bulut sağlayıcısı ile bir Karma Bulut mimarisinde devreye alınması amaçlanıyor.

2019 yılında başlatılan ve otomotiv bölümünün önde gelen kuruluşları Faurecia, Groupe Renault, Knauf Industries Automotive, Simoldes ve Coşkunöz Metal Form iş birliğinde tasarlanıp uygulanan XCEED, data paylaşımı ve proje idaresine sunduğu eşsiz çok şirketli yaklaşımıyla öne çıkıyor. Toplu iş zekâsı ile çoğulcu kullanıma uyarlanabilen XCEED, çevik bir metodolojinin sonucu ortaya çıktı.

IBM Sanayi Genel Müdürü Dirk Wollschläger: “Blok zinciri, besin dalı, tedarik zinciri ve başka alanlarda izlenebilirlik ve uygunluğun yollarını sağlama konusunda kıymetini kanıtladı. XCEED, otomotiv dalında blok zincirinin sağladığı kıymet ve yararları kullanarak çeşitli ölçeklerde uygunluk takibi meselesini çözmeyi hedefleyen birinci teşebbüs. IBM olarak hedefimiz, çok bulutlu hibrit tahliller üzerinde blok zinciri ağları kurma konusundaki tecrübemizle, bu bölüme uygun iş tahlilleri sağlayarak bu seyahati hızlandırmak ve kesim genelinde bu emniyetli, global platformu oluşturmak.”

Faurecia Küme Uçtan Uca Kalite Yöneticisi Eric Jacquot

“En başından bu yana Faurecia bu yenilikçi ekosistem içinde değerli bir rol oynadı. Tedarik zincirinin merkezine şeffaflık, uygunluk ve izlenebilirliği koyan müşterimiz Groupe Renault ile çalışmanın yeni bir yolunu sağlayan bu teşebbüse katılmaktan memnunluk duyuyoruz. Bu inançlı, şeffaf ve otomatik data paylaşım sistemi, sıkıntıları süratlice çözerek, uygunluk ve rekabetçiliğimizi güçlendirmemizi mümkün kılıyor. Son teknolojiden faydalanan bu projenin ilerleyen vakitlerde dalımızdaki uygulamaları değiştireceğine inancımız tam.”

Groupe Renault XCEED Projesi Koordinatörü Odile Panciatici: “XCEED, küçük paydaşlar dahil olmak üzere, otomotiv ekosisteminin tamamında operasyonel harikalık sağlayarak otomotiv bölümünü dönüştürmeye yönelik epeyce güçlü bir araç.”

Knauf Industries Automotive Otomotiv Pazarı Yöneticisi Sylvie Janot: “Piyasanın sorumlu ve büyüyen bir otomotiv paydaşı olarak, eserlerimizin takip edilebilirliğini ve verimliliğini artırmak için XCEED projesine katılmaya karar verdik. Bu proje kapsamında, otomotiv tedarikçilerinin şirketlerini ve kalite idare sistemlerini yasal düzenlemelere uyarlayarak, bu gerekliliklere hakikat vakitte cevap vermeyi hedefliyoruz. Proje ile giderek büyüyen, karmaşık bir ortamda çevikliğimizi artırmayı amaçlıyoruz. XCEED, genel performansımızı artırmak gayesiyle sistem ve usullerimizde gerekli kıymetlendirme ve düzenlemeleri yapmamız için eşsiz bir fırsat sunuyor. Knauf Group’un dijital strateji ve Kurumsal Toplumsal Sorumluluk siyasetiyle da büsbütün uyumlu olan XCEED ile program konsept etabında bir aracın kullanım ömrünün sonuna kadar ortak uzmanlıklarımız ortasında dengeli bir yaklaşım sergiliyoruz. Bedel yaratacak ve piyasada şeffaflığın artırılmasına katkıda bulunacak bir otomotiv topluluğunun bir modülü olmaktan çok memnunuz.”

Simoldes İdare Konseyi Üyesi Jaime Sá: “XCEED blok zinciri projesinin kolaylık, sürat, şeffaflık ve uygunluk sağlayarak, tüm iştirakçileri da işletme tedarik zincirine dahil ederek Operasyonel Mükemmelliğe katkı sağlayacağını anladığımızda, Simoldes olarak ‘juntos fazemos melhor’, yani ‘Birlikte daha yeterli maksatları gerçekleştirme’ vizyonumuz ve Sanayi 4.0 amacımızla uyumlu olan bu projenin bir kesimi olmak istedik.”

Coşkunöz Metal Form Genel Müdürü Barış Karaadak: “Otomotiv bölümünün önde gelen dijitalleşme hareketlerinden biri olan XCEED’in kurucu ortaklarından biri olmak heyecan verici. Bu global projenin, Coşkunöz Metal Form’un dijitalleşme vizyonu ve seyahatinde değerli bir adım olacağına inanıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)