Üniversite Öğrencileri, CityAir Projesi Kapsamında Global Ölçekten Yerele Hava Kalitesini Konuşmak İçin Buluştu

Üniversite Öğrencileri, CityAir Projesi Kapsamında Global Ölçekten Yerele Hava Kalitesini Konuşmak İçin Buluştu

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen "Şehirlerde Hava Kalitesinin ...

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen “Şehirlerde Hava Kalitesinin Uygunlaştırılması ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi kapsamında düzenlenen “Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Seminerlerinin” birincisi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü mesken sahipliğinde 200’den fazla kişinin iştirakiyle yapıldı.

Özyürek: ‘‘Gençlere hava kalitesini anlatmayı ve işbirliğini önemsiyoruz’’

CityAir Projesi kapsamında yer alan vilayetlerden; Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak’ta faaliyetlerini sürdüren üniversitelerden, etraf mühendisliği kısmı başta olmak üzere tüm fakülte ve kısımlarda eğitim gören 200’den fazla öğrencinin iştirakiyle gerçekleştirilen seminerde, açılış konuşmasını T.C. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Hava İdaresi Daire Lideri Nazan ÖZYÜREK yaptı. CityAir Projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri ve farkındalık çalışmalarından kelam eden Özyürek, ‘’T.C. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Türkiye’de hava kalitesine temel çalışmaların, ülkemize ilişkin bilgilerle desteklenmiş ve daha anlaşılır biçimde kamuoyuna sunulması için çalışıyoruz. Elde ettiğimiz datalar, hava kalitesinin güzelleştirilmesinde büyük ehemmiyet arz ediyor. Gençlerimize pak yarınlar bırakmak için farkındalık yaratmayı önemsiyoruz’’ dedi.

Prof. Dr. Alper Ünal: ‘’Küresel pandemi hava kalitesinin değerini tüm insanlığa bir kere daha hatırlattı’’

Seminerde ‘’Küresel Ölçekten Yerele Hava Kirliliği: Zorluklar ve Fırsatlar’’ başlıklı, ayrıntılı bir sunum gerçekleştiren CityAir Proje Uzmanı Prof. Dr. Alper Ünal; hava kirliliğinin insan sıhhatini en çok tehdit eden çevresel sorun olduğunu belirtti. Ünal: “Hava kalitesinde sürdürülebilir bir güzelleştirme için bilim, siyaset ve halk üçlüsünün bir ortaya gelerek tahlil teklifleri geliştirmesi gerekiyor. CityAir projesinin temelinde de bu var. Hava kirliliğine sebep olan kaynakları bilimsel bilgilerle ortaya koyuyoruz; elde edilen sonuçları, Bakanlık, belediyeler ve karar alıcılarla paylaşıyoruz ve toplumda farkındalık çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

Hava kirliliğine karşı alınacak tedbirlerde; ekonomik durum, sanayi, nüfus, nakliyat alanındaki talepler üzere pek çok parametrenin kelam konusu olduğunu söyleyen Ünal: ’’ Kıymetli olan; ekonomik ve toplumsal olarak uygulanabilir kıymetler ile hava kalitesinde sürdürülebilir bir uygunlaştırma yakalamak. CityAir projesinde; elde edilen bilimsel bilgilerin akabinde proje kapsamında yer alan kentler için hangi kirletici kaynaklarının daha değerli olduğu, bu kentler için tahlil tekliflerimizin ne olduğu üzere kapsamlı ve ayrıntılı bilgileri de açıklayacağız’’ dedi.

Global pandeminin hava kalitesinin ehemmiyetini tüm insanlığı bir sefer daha hatırlattığını söyleyen Ünal, kelamlarına şöyle devam etti: ‘‘Hava kirliliği, toplumun tamamını etkileyen, farkında olunmadan maruz kalınan bir kirlilik. Hava kalitesinin insan sıhhati üzerindeki tesirleri uzun yıllardır tartışılıyor; lakin bugün, hava kirliliğinin sağlık üzerindeki tesirleri pek çok bilimsel araştırmayla net halde ortaya konmuş durumda. Dünyada her yıl milyonlarca insan, hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklardan ötürü hayatını kaybediyor.’’

‘’Hava kalitesi çalışmalarına yapılan yatırımlar, hava kirliliğine bağlı sağlık harcamalarında kıymetli bir tasarruf sağlıyor.’’

Hava kirliliğinin ekonomik tesirleri ile ilgili yapılan araştırmalara da değinen Prof. Dr. Alper Ünal: ‘’Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, 1990’dan bu yana hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik yapılan 40 milyar dolarlık yatırımın, 2 trilyon dolarlık sağlık harcaması tasarrufu sağladığını ortaya koyuyor’’ dedi.

‘’Yerelde hava kalitesi bilinmezse, global bir tahlil mümkün değil’’

CityAir Proje Uzmanı Prof. Dr. Alper Ünal kelamlarını şöyle sürdürdü: ‘Hava kalitesi, bölgesel kaynaklar ile temaslıdır lakin; hava kirliliğinin tesiri sonları aşar. Türkiye’den örnek vermek gerekirse; elimizdeki bilgiler İstanbul’daki hava kirliliğinin bölge vilayetlerine de taşındığını gösteriyor. Örneğin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan taşınan çöl tozlarının da ülkemizdeki hava kirliliği üzerinde kıymetli bir tesiri var. Hava kalitesinin haritalandırılması, anlaşılır hale getirilmesi son derece değerli bir mevzu; zira kentlerdeki hava kalitesi ortaya konmaz ise geleceğe dair hakikat tedbirler de alınamaz. Biz de CityAir projesi kapsamında hava kalitesi modeli ve envanter datalarını bütüncül tahlil ederek proje kapsamındaki vilayetlerde kıymetlendirme yapıyoruz. Hava kalitesinin gerekli tedbirler alınarak düzgünleşme oranlarını; mevcut durum senaryoları ile karşılaştırıyoruz.’’

‘’Hava kirliliği yakın gelecekte de insanlığın karşılaştığı en kıymetli sıkıntılardan birisi olacak’’

Hava kalitesinin yükseltilmesinde; memleketler arası uyum ve işbirliğinin de hayli kıymetli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Alper Ünal: ‘’ Lokal emisyon kaynakları ana kirleticiler olsa da hava kirleticilerinin uzun menzilli taşınımı kelam konusu. Global ölçekte hava kirliliğine tahlil ararken de memleketler arası işbirlikleri epeyce kıymetli. Araştırmalar gösteriyor ki hava kirliliği yakın gelecekte de insanlığın karşılaştığı en değerli meselelerden birisi olacak; akademide de bu alanda yürütülecek araştırmaların sayısı artacak. Bu sebeple etraf mühendisliği kısmı başta olmak üzere öğrencilerimiz de bu bahiste çalışmalarını sürdürebilir’’ dedi.

“Hava Kalitesi Üniversite Farkındalık Semineri”nde CityAir projesi kapsamında genel bilgi ve irtibat çalışmaları da aktarıldı. CityAir Projesi Kadro Önderi Dr. Hüseyin Özdemir, genel bilgilendirme sunumunda CityAir projesi kapsamında yürütülen emisyon envanteri çalışmalarının kıymetine dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği işbirliği ile yürütülen farkındalık çalışmalarından da kelam etti. Daha sonra proje Bağlantı Koordinatörü Seçil Şendağ, bir sunum gerçekleştirdi. Proje kapsamında yürütülen bağlantı çalışmalarından bahseden Şendağ; “Dünya Etraf Günü”, Milletlerarası Pak Hava Günü ve Avrupa Hareketlilik Haftası başta olmak üzere global ölçekte gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi’nden öğrencilerin yanı sıra öğretim üyeleri ve temsilcilerin de katıldığı seminerin son kısmında proje temsilcileri, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)