Pera Müzesi’nden Bahar Muştusu: Meskenlerde Üç Boyutlu Stant Deneyimi!

Pera Müzesi’nden Bahar Muştusu: Meskenlerde Üç Boyutlu Stant Deneyimi!

Pera Müzesi konut sahipliği yaptığı kalıcı ve müddetli stantları sanal ortamda sanatseverlerle buluşturuyor. Stant yerlerinin üç boyutlu ...

Pera Müzesi konut sahipliği yaptığı kalıcı ve müddetli stantları sanal ortamda sanatseverlerle buluşturuyor. Stant yerlerinin üç boyutlu modellenmesiyle ortaya çıkan yeni dijital stantlar, Google Arts & Culture platformu üzerinden ulaşılabilen çevrimiçi stantlardan farklı olarak, fizikî dünyadakine daha yakın bir tecrübe sunuyor. Üç boyutlu stantlar ayrıyeten sanal gerçeklik (VR) gözlüğüyle de deneyimlenebiliyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, yenilenen web sitesi ile koleksiyon ve periyodik stantlarını üç boyutlu olarak sanal dünyaya taşıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın Oryantalist Fotoğraf, Kütahya Çini ve Seramikleri, Anadolu Yük ve Ölçüleri koleksiyon stantları ile aktüel sanat çalışmalarını tek çatı altında buluşturan Pera Müzesi, bu güçlü çeşitliliği bu kere sanal ortamda sanatseverlerin ilgisine sunuyor. Ünlü “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosunun yer aldığı Osman Hamdi Beyefendi salonundan, müzenin yeni stantlarına uzanan dijital arşivde, yapıtlara Türkçe ve İngilizce bilgiler ve görüntüler eşlik ediyor.

7/24 ziyarete açık stantlar
Üç boyutlu sanal stant çeşitleri, Google Arts & Culture platformundan izlenebilen dijital stantlardan farklı olarak, yapıtların en ince detayına kadar incelenebildiği, multimedya araçlarıyla desteklenmiş, fizikî dünyaya daha yakın ve gerçekçi bir tecrübe sunuyor. Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisiyle uyumlu dijital stantlar ile müze yeri, üç boyutlu dijital replikalar aracılığıyla adım adım gezilebiliyor.

Sanal çeşitle gezilebilen koleksiyon stantları ortasında; 5 bin yıl öncesinden bugüne uzanan Anadolu Yük ve Ölçüleri, kahvenin Osmanlı toplumundaki yerini çini ve seramik üretimi ekseninde inceleyen Kahve Molası, Osmanlı diplomasi tarihinde hem elçilik hem de ressamlık kimliklerini benimseyen isimlerin çalışmalarının sergilendiği Kesişen Dünyalar, ressam, arkeolog, müzeci Osman Hamdi Bey’in sanat hayatına odaklanan Osman Hamdi Beyefendi stantları yer alıyor.

Pera Müzesi’nin son bir yıl içinde gerçekleştirdiği şimdiki stantlar de sanal ortamda ziyaret edilebiliyor. Minyatür sanatının şimdiki yorumlarına yer veren Minyatür 2.0, Arnavutluk tarihinin sosyalizm ile çetrefilli münasebetini husus alan Bir Hayalin İnşası, çevresel ve toplumsal mevzuları kristaller ışığında ele alan Kristal Berraklığı’nı müzede gezme fırsatı bulamayan sanatseverler, bu stantları artık diledikleri vakit ziyaret edebilir. Müzenin yeni stantları Zevk Sıkıntısı ve Etel Adnan: İmkansız Konuta Dönüş de yakın vakitte dijital stant arşivine eklendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)