Kurumsal yatırımcı ESG yatırımlarını artırıyor

Kurumsal yatırımcı ESG yatırımlarını artırıyor

Kurumsal yatırımcı ESG yatırımlarını artırıyor EY’nin (Ernst & Young) Global Özel Sermaye Fonları 2021 Araştırması’na nazaran; kurumsal ...

Kurumsal yatırımcı ESG yatırımlarını artırıyor

EY’nin (Ernst & Young) Global Özel Sermaye Fonları 2021 Araştırması’na nazaran; kurumsal yatırımcılar toplumsal açıdan sorumlu portföyler oluşturmaya ve bu portföylerden yüksek getiri sağlamaya odaklanıyor. Yatırımcıların daha sürdürülebilir yatırım seçeneklerine yönelmesiyle güçlü ESG stratejileri sunan özel sermaye fonları şirketlerinin rekabet avantajı sağlayacağı öngörülüyor

Milletlerarası kontrol ve danışmanlık şirketi EY, Global Özel Sermaye Fonları 2021 Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırma; COVID-19 pandemisinin özel sermaye fonları bölümü üzerindeki tesirleri, yetenek idaresi, teknoloji ve ESG (çevresel, toplumsal ve yönetişim) ile ilgili alanlarda süreçlerin güzelleştirilmesi mevzularını mercek altına alıyor. Dünya genelinden 127 özel sermaye şirketi CFO’su (Finans Direktörü) ve toplam 1,8 trilyon dolarlık bir varlığı yöneten 72 kurumsal yatırımcıyla yapılan online görüşmeler sonucu oluşturulan araştırma, özel sermaye fonları dalının gelecek görünümüne dair bulgular içeriyor.

Kesim, teknoloji yatırımları sayesinde pandemi periyoduna süratli adapte oldu

2020, özel sermaye fonları şirketleri, yatırımcılar ve yatırım yapılması hedeflenen şirketlerin pandeminin tesiriyle çok süratli bir halde sanal operasyon modellerine geçiş yaptığı harika bir yıl oldu. Özel sermaye fonları şirketleri ve CFO’ları uzaktan çalışma uygulamasına geçen iki yıllık periyotta operasyon modeli ve BT altyapısına yapılan yatırımlar sayesinde görece rahat adapte oldular. Yatırım faaliyetleri 2020 yılının ikinci ve üçüncü çeyrek periyotlarında hafif bir düşüş gösterirken, total özel sermaye faaliyetlerinde ABD ve dünya genelindeki toplumsal ve politik belirsizliklere karşın kayda kıymet bir olumsuz tablo oluşmadı.

Sürdürülebilir yatırım, çeşitlilik ve kapsayıcılık en kıymetli gündem hususları

Araştırma sonuçlarına nazaran; özel sermaye şirketi CFO’ları gelecek periyotta teknoloji ve yetenek idaresine yaptıkları yatırımları devam ettirirken, sürdürülebilir yatırım üzere yeni alanlara odaklanmayı ve çeşitlilik ve kapsayıcılık için hayata geçirdikleri teşebbüslerde daha fazla ilerleme kaydetmeyi planlıyor.

Sanal yatırımcı toplantıları yeni olağanda kalıcı olabilir

Pandeminin özel sermaye fonları dalı ve portföy şirketleri üzerindeki uzun vadeli tesirli şimdi tam olarak şekillenmemiş olmakta birlikte mevcut şartların CFO’lar ve finans grupları için değişime öncülük etme bakımından fırsat yarattığı tabir ediliyor. Dijital dönüşümün sürat kazandığı pandemi devri, operasyon modellerini değiştirerek çalışma biçimlerinde esnekliği ön plana çıkardı. Uzun vadede sanal yatırımcı toplantılarının sonlu sorumlu ortaklarla yapılan yıllık toplantılar da dâhil olmak üzere yeni olağanda kalıcı olabileceği belirtiliyor. Lakin öte yandan bu durumun mevcut ve yeni yatırımcılar ile güçlü bir bağ kurulmasında zahmet yaratabileceği de lisana getiriliyor.

Uzaktan çalışma, çalışan eğitimi ve kurum kültüründe risk yaratıyor

Araştırmada; özel sermaye fonları dalında uzaktan çalışma uygulamalarının pandemi sonrası periyotta devam edeceği belirtiliyor. Fakat öte yandan CFO’ların 76’sı çalışan eğitimini, 74’ü ise kurum kültürünün güçlendirilmesini uzaktan çalışma önündeki en değerli riskler olarak sıralıyor. Bununla birlikte yetenek idaresi tarafında özel sermaye şirketi CFO’larının 56’sı cinsiyet temsiliyetinde eşitlik sağlanmasını en kıymetli gündem hususu olarak belirtiyor.

Yatırımcı toplumsal açıdan sorumlu ve yüksek getirili portföylere yöneliyor

Araştırma sonuçlarına nazaran; toplumsal açıdan sorumlu portföyler oluşturmaya ve bu portföylerden yüksek getiri sağlamaya odaklanan yatırımcılar artık ESG yatırım kararları sonucu klâsik yatırımlara nazaran daha düşük performans elde etmeyi kabul etmiyor. Araştırmaya katılan kurumsal yatırımcıların yaklaşık 50’sinin ESG eserlerinde yatırımları bulunuyor. Yeniden yatırımcıların yaklaşık yarısı ESG alanı hissesinin özel sermaye ve teşebbüs sermayesi yatırımlarında gelecek 2-3 yıl içinde artacağını öngörürken, buna rağmen muhtaçlıklarını karşılayacak nitelikte gereğince ESG eseri sunulmadığını tabir ediyor.

Güçlü ESG stratejileri sunan şirketler rekabet avantajı sağlayacak

“Önümüzdeki periyotta özel sermaye fonları şirketleri tarafından sunulan ESG eserlerinde yükseliş göreceğiz” diyen EY Türkiye Özel Sermaye Fonları Dal Önderi Musa Gezer, “ESG eserlerinin yatırımcı talebine ahenk sağlayacak biçimde şekillendirileceği bir periyoda giriyoruz. Aldıkları yatırım kararları ile toplumsal ve çevresel olarak fark yaratmayı hedefleyen yatırımcı tabanının genişlediğini gözlemliyoruz. Bilhassa Y jenerasyonu ve Z Jenerasyonu toplumsal ve çevresel etkiyi yatırım kararlarında kilit bir öge olarak görüyor. Avrupa ve Asya’da yer alan özel sermaye fonları şirketleri bu talebi karşılarken, Kuzey Amerika’daki şirketlerin geride kaldığı görülüyor. Yatırımcılar daha sürdürülebilir yatırım seçeneklerine yöneldikçe güçlü ESG stratejileri sunan şirketler rekabet avantajı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)