CHP, savcılığın “128 Milyar Dolar nerede” kararına itiraz etti

CHP, savcılığın “128 Milyar Dolar nerede” kararına itiraz etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Vilayet Lideri Ecevit Keleş, Savcılık tarafından parti binasına asılan “128 Milyar Dolar Nerede ...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Vilayet Lideri Ecevit Keleş, Savcılık tarafından parti binasına asılan “128 Milyar Dolar Nerede?” afişinin kaldırılmasına ait, Sakarya 2. Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi verdi.
Türkiye’nin her vilayet ve ilçesinde CHP Vilayet ve İlçe Başkanlıklarına, “128 Milyar Dolar Nerede?” afişi asıldı. Afişler Savcılık kararları ile “Cumhurbaşkanına hakaret” ya da “Karşıt görüşlü tarafları kışkırtabilir” gerekçesiyle kaldırıldı. Bu kapsamda CHP Sakarya Vilayet Başkanlığı parti binasına asılan “128 Milyar Dolar Nerede?” afişi de Savcılık kararı ile kaldırıldı. Afişin kaldırılmasının akabinde yeni bir gelişme daha yaşandı. CHP Sakarya Vilayet Lideri Ecevit Keleş tarafından Vilayet Başkanlığı ismine Sakarya 2. Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi verildi. Lider Keleş imzalı dilekçede şu tabirlere yer verildi:
“SİYASİ FAALİYETTE BULUNMAK, ANAYASAL HAKTIR”
“Toplatma kararı Anayasa ve ilgili mevzuata karşıttır. Şöyle ki; Anayasa’nın 67. hususuna nazaran her vatandaşın siyasi faaliyette bulunma hakkı vardır. Bunun yanında Siyasi Partiler Kanunu’nun 4. Unsurunda belirtildiği üzere partiler siyasi hayatın vazgeçilmez ögesidir. Muhalefet partilerinin vazifesi iktidar partisini her alanda denetlemek ve sorgulamak, yaptığı bu denetleme ve sorgulama sonucunda ulaştığı karşılıkları halk ile paylaşmak, gerekli gördüğü hususlara halkın dikkatini çekmektir. Siyasi faaliyette bulunmak Anayasa’nın siyasi partilere ve tüm vatandaşlara tanımış olduğu bir Anayasal haktır. Türk Ceza Kanunu uyarınca da siyasi faaliyetlerin engellenmesi cürüm sayılmıştır.”
“EYLEMİN HEDEFİ, MUHALEFET VAZİFESİNİ YERİNE GETİRMEK VE HALKIN DİKKATİNİ ÇEKMEKTİR”
“Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın döviz rezervinin ölçüsü kamuya açık bir bilgidir ve Merkez Bankası bu bilgeleri kamuoyu ile devamlık olarak paylaşmaktadır. Ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi de Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki olağan dışı küçülme konusunda iktidar partisine ve yetkililerine birtakım sorular yöneltmektedir. Bu kapsamda Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri tarafından kentteki reklam panolarına ve parti binalarına ‘128 Milyar Dolar Nerede” sorunun yazıl olduğu afişler asılmaktadır. Bu aksiyonun gayesi üstte belirtildiği üzere muhalefet misyonunu yerine getirmek ve halkın dikkatini bu bahse çekmektir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)