Castrol Ford Team Türkiye, Eskişehir Rallisi’nde genç pilotları ile muvaffakiyet peşinde koşacak!

Castrol Ford Team Türkiye, Eskişehir Rallisi’nde genç pilotları ile muvaffakiyet peşinde koşacak!

2021 Avrupa Ralli Kupası ve Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın birinci ayağı olan Eskişehir Evofone (ESOK) Rallisi, bu yıl 23-25 Nisan ...

2021 Avrupa Ralli Kupası ve Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın birinci ayağı olan Eskişehir Evofone (ESOK) Rallisi, bu yıl 23-25 Nisan tarihleri ortasında gerçekleştirilecek. Toplam uzunluğu 150.74 km olan 10 özel etaptan oluşan ralliyi daha evvel 4 defa kazanan Avrupa Şampiyonu Castrol Ford Team Türkiye, genç pilotları ile tam takım yarışacak.

24 Nisan Cumartesi günü 10:00’da Cassaba Modern’de yer alan Servis Park’tan başlayacak olan birinci gün, 4 özel etabın geçilmesinin akabinde 15:40’ta tekrar Servis Park’ta son bulacak. Rallinin ikinci günü ise 25 Nisan Pazar günü 10.00’da başlayarak 6 özel etabın akabinde 15:45’ten itibaren Espark önündeki finiş seremonisi ve ödül merasimi ile tamamlanmış olacak.

Eskişehir Rallisi, Castrol Ford Team Türkiye için özel kıymete sahip

Castrol Ford Team Türkiye tıpkı vakitte 2021 Avrupa Ralli Kupası’nda Türkiye’yi genç pilotu Ali Türkkan ile temsil etmeyi hedefliyor. Avrupa Ralli Kupası’nın birinci ayağı olarak koşulan Eskişehir Rallisi’nin bu yüzden grup ve Ali Türkkan için başka bir kıymeti var. Avrupa Ralli Kupası’nda kendi bölgelerinde birinci 10’a giren olan pilotlar 4-6 Kasım tarihlerinde Almanya’da düzenlenecek olan 2021 Avrupa Ralli Kupası finaline katılmaya hak kazanacaklar. 2020 yılında pandemi sebebiyle iptal edilen Avrupa Ralli Kupası’nı daha evvel 2015 yılında Murat Bostancı ile kazanan Castrol Ford Team Türkiye bu başarıyı tekrar etmek ve genç pilotlarının ismini memleketler arası arenada duyurmayı hedefliyor.

Eskişehir Rallisi’ne geçtiğimiz hafta düzenlenen Bodrum Rallisi ile hazırlanan Castrol Ford Team Türkiye, aldığı derecelerle hem genç pilotlar ve hem de iki çeker sınıfında tepeyi hedeflediğini gösterdi. Bu yıl, yarış sırasında yağış ihtimali kelam konusu olduğu için lastik seçimi büyük ehemmiyet kazanacak. Pirelli’nin Sert, Orta, Yumuşak hamurlu lastikleri haricinde, yağış ihtimali için de Geçiş ve Yağmur lastikleri ile her türlü hava kuralı için hazırlıklar yapıldı.

Castrol Ford Team Türkiye, Eskişehir Rallisi’nde genç yetenekleri ile puan arayacak

1999 doğumlu Ali Türkkan ve Co-pilot Onur Aslan bu yıl, Ford’un ralli dünyasında iki çeker sınıfını domine eden yeni arabası Ford Fiesta Rally4’ün koltuğunda yarışıyor. Mesleğine pist yarışlarıyla başlayan ve şimdi 18 yaşında Türkiye Pist Şampiyonluğu’nu kazanan Türkkan, 2019 yılında pist yarışlarından ralliye geçiş yaptı. Geçtiğimiz yıl WRC Türkiye Rallisi’nde ‘gençler’ kategorisinde yarışı 3. sırada tamamlayan ikili bu sene Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğu ve Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğu yolunda Castrol Ford Team Türkiye’yi temsil ediyor.

1995 doğumlu Emre Hasbay ise deneyimli co-pilotu Burak Erdener ile birlikte Ford Fiesta R2T’nin koltuğunda yarışacak. Türk ralli sporuna genç yetenekler kazandırmak gayesiyle başlatılan “Drive to the Future” projesi kapsamında seçilen ve 2019 yılında Castrol Ford Team Türkiye bünyesinde yarışa başlayan Hasbay, 2021 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonası yolunda kadroya bedelli puanlar kazandırmak için yarışıyor. Eski şampiyon pilotlardan Adnan Sarıhan’ın oğlu, küçük yaşlardan beri kadronun altyapısında yetişmiş ve ralli sporunu işin mutfağında öğrenmiş bir genç yetenek olan ekibin yeni genç yeteneklerinden 1998 doğumlu Can Sarıhan ise bu yıl co-pilotu Afşin Baydar ile birlikte bu sene de Ford Fiesta R2T’nin koltuğunda yarışıyor.

Son yıllarda 2 çeker sınıfında Fiesta R2T arabasıyla art geriye şampiyonluklar elde eden kadronun deneyimli pilotu Ümitcan Özdemir 4 çeker Fiesta R5’in direksiyonuna asfalt yerde için birinci kez geçiyor. Ümitcan Özdemir – Batuhan Memişyazıcı ikilisi Türkiye Ralli Şampiyonası en üst kategori olan genel klasmanda podyum hedefliyor.

Eskişehir Rallisi ile birlikte, Türkiye’nin en uzun soluklu tek marka ralli kupası olan “Fiesta Rally Cup” da start alıyor. Başarılı tertip, her kısımdan amatör ve genç ralli pilotunu profesyonel bir grubun modülü haline getirirken, yüksek bir rekabet ortamı da sunuyor. Eskişehir Evofone (ESOK) Rallisi’nde toplam 12 adet Ford Fiesta Türkiye Ralli Şampiyonası’nda kendi kategorilerinde verecekleri gayretin haricinde “Fiesta Rally Cup” çatısı altında da kendi ortalarında gayret edecekler.

Castrol Ford Team Türkiye, markalar, gençler ve iki çekerde şampiyonluk hedefliyor

Desteklediği genç pilotları Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında rekabetçi düzeye taşımak ve Türk ralli sporunda yeniden daha evvel kazanılmamış uluslarası şampiyonlukları Türkiye’ye kazandırmak maksadı ile hareket eden Castrol Ford Team Türkiye, yeni yapılanması ile bu yıl, 2021 Türkiye Ralli Markalar Şampiyonluğu, 2021 Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğu, 2021 Türkiye Ralli İki Çeker Şampiyonluğunu hedefliyor.

Ford markası performansı, sağlamlığı ve ralli sporundaki esaslı geçmişi ile bu yarışta da kayıt listesinde en çok tercih edilen araba markası pozisyonunda.

2021 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:

  1. 24-25 Nisan Eskişehir Rallisi (Asfalt)
  2. 29-30 Mayıs Yeşil Bursa Rallisi (Asfalt)
  3. 3-4 Temmuz Hitit Rallisi Ankara (Asfalt)
  4. 7-8 Ağustos Kocaeli Rallisi (Toprak)
  5. 4-5 Eylül Ege Rallisi Denizli (Toprak)
  6. 23-24 Ekim İstanbul Rallisi (Toprak)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)