Akbank Sanat’dan 29 Nisan Dünya Dans Günü’ne özel ‘Paspas’ın içinde’ solo dans performansı

Akbank Sanat’dan 29 Nisan Dünya Dans Günü’ne özel ‘Paspas’ın içinde’ solo dans performansı

21 yıldır Akbank Sanat Dans Atölyesi’nde çağdaş dansı destekleyen; yabancı ve Türk dans sanatkarları, koreograflar ve dans eğitmenleri ile ...

21 yıldır Akbank Sanat Dans Atölyesi’nde çağdaş dansı destekleyen; yabancı ve Türk dans sanatkarları, koreograflar ve dans eğitmenleri ile dersler, atölyeler ve performanslar gerçekleştiren Akbank Sanat, 29 Nisan Dünya Dans Günü’nü “Paspas’ın İçinde” performansıyla kutluyor.

“Paspas’ın İçinde”, Sanatçı Başar Ünder’in Akbank Sanat’ta 9 Mart – 15 Haziran tarihleri ortasında sergilenen, küratörlüğünü Selçuk Artut ve Jeremy Woodruff üstlendiği Distopya Ses Sanatı Standı için tasarladığı ‘Sesi Yükseltilmiş Paspas’ isimli yerleştirmesinden ilham alan bir solo dans performansı. Performans; tüm hareketlerin dikte edilmiş bir alanla sonlu olduğu distopik bir dünyada; bireyin vücut ve zihin bütünlüğünü müdafaaya çalışırken var olma, özgürleşme ve özgün olma uğraşına ve solonun hareket lisanına odaklanıyor.

Koreografisi Ebru Cansız’a ilişkin olan, dansçı Gizem Seçkin’i izleyeceğimiz solo performans bizleri, izleyicinin stantta yer alan paspasla etkileşimi sonucu çıkan seslerin, diğer bir vücutta nasıl dansa dönüşebildiğini hayal etmeye davet ediyor.

“Paspas’ın İçinde” performansı 29 Nisan 2021 tarihinde Akbank Sanat’ın Instagram ve Youtube hesaplarında yayınlanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)